Przekształcenie konsumenta energii w jego producenta – czy to możliwe?

Oczyszczalnia ścieków

Zakłady oczyszczania ścieków i uzdatniania wody są z reguły największym, pojedynczym konsumentem energii elektrycznej w przypadku każdego miasta.

Procesy oczyszczania ścieków i uzdatniania wody odpowiadają zazwyczaj za 25 – 40% miejskiego zużycia energii elektrycznej – związane jest to z energochłonnymi procesami oraz cyklem pracy ciągłej (24 h, 365 dni w roku)

Zmiany wykonane w Marselisborg / Aarhus w Danii polegające między innymi na wymianie tradycyjnych dmuchaw na urządzenia wysokoprędkościowe spowodowały 100% nadwyżkę produkcji energii – osiągnięto to bez dodawania zewnętrznych odpadów organicznych czy węgla oraz bez dodatkowych inwestycji.

Obecnie zakład produkuje nadwyżkę netto zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, dostarczając ją do miejskiego systemu ogrzewania w drugim pod względem wielkości mieście w Danii, Aarhus.

Ślad węglowy został zmniejszony o 35%.

Obszar Marselisborg w Aarhus w Danii osiągnął 100% nadwyżkę produkcji energii dzięki minimalizacji zużycia w całym cyklu wodnym i maksymalizacji produkcji energii z oczyszczalni ścieków. Osiągnięto to bez dodawania zewnętrznych odpadów organicznych czy węgla oraz bez dodatkowych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, sektor gospodarki wodnej odpowiada obecnie za 4% światowego zużycia energii. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie dwukrotnie do 2040 roku. Już teraz dostępne są technologie, które umożliwiają przekształcenie sektora gospodarki wodnej w energetycznie neutralny. Możemy odmienić nie tylko gospodarkę wodną. Napędy elektryczne odpowiadają za 50% zużycia energii elektrycznej na świecie, ale mogłyby być aż o 40% wydajniejsze. W skali światowej, zmniejszyłoby to zużycie energii o 8% do roku 2040.

Niezależność energetyczna sektora gospodarki wodnej według Danfoss

zobacz raport „Niezależność energetyczna sektora gospodarki wodnej”


Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Krzysztof Kozielski

Krzysztof Kozielski

Prezes zarządu ENERGY SAFE POWER SA (ESP SA)

popularne artykuły

Czytaj również

Krzysztof Kozielski z ESP
wiata fotowoltaiczna

Lider Transformacji Energetycznej

W Katowicach w dniu 28.06.2022 odbyła się pierwsza gala rozdania nagród Liderów Transformacji Energetycznej pod patronatem honorowym Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Czytaj więcej »
wiata fotowoltaiczna

Ładowarki dla EV i plug-in

Dla problemem dla wielu osób zainteresowanych zakupem samochodu hybrydowego typu plug-in lub elektryka ( EV ) które nie posiadają własnego garażu pozostaję miejsc ładowania ich samochodu.

Czytaj więcej »
Ciecz przechowa energię
wydarzenia

Ciecz przechowa energię

Wiaty Fotowoltaiczne (PV) Oferowane przez firmę Energy Safe Power SA wiaty PV już na pierwszy rzut oka wywierają duże wrażenie dzięki ich nowoczesnej formie. Mocowania na wspornikach wiaty pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni parkingowej i umożliwiają łatwe parkowanie pojazdów zapewniając samochodom ochronę przed słońcem, gradem, śniegiem.

Czytaj więcej »
Zielony pływający Hotel
wydarzenia

Zielony pływający – Hotel

Luksusowy hotel u brzegów Kataru ma docelowo dysponować 152 pokojami. Ma nie tylko generować na swoje potrzeby energię elektryczną, ale także przetwarzać wielokrotnie wodę opadową.

Czytaj więcej »
Mój Prąd od 1 lipca
wydarzenia

„Mój Prąd” od 1 lipca

Program „Mój Prąd” będzie finansowany z pieniędzy unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r.

Czytaj więcej »